Маслините са богати на много растителни съединения, по-специално на антиоксиданти, сред които:
- олеуропеин – най-изобилният антиоксидант в пресни, неузрели маслини;
- хидрокситирозол – по време на узряването на маслините олеуропеинът се разгражда на хидрокситирозол;
- тирозол – открива се по-късно в зехтина и може да помогне за предотвратяване на сърдечни заболявания;
- олеанолова киселина – която може да помогне за предотвратяване на увреждане на черния дроб, регулиране на мазнините в кръвта и намаляване на възпалението;
- кверцетин – той може да понижи кръвното налягане.
-
Подобряват здравето на сърцето.
Както споменахме, олеиновата киселина, се свързва с подобряване здравето на сърцето. Тя може да регулира нивата на холестерола и да предпазва „лошия“ холестерол от окисляване. Допълнително маслините помагат да се предотврати образуването на кръвни съсиреци, които биха могли да доведат до инфаркт на миокарда или тромбоза.
-
Помагат за здравето на костите.
Честотата на остеопорозата е по-ниска в средиземноморските страни, отколкото в останалата част на Европа, което води до заключението, че маслините могат да предпазят от това състояние. За някои от растителните съединения, намиращи се в маслините и зехтина, е научно доказано, че помагат за заздравяване на костите.
-
Борят се с оксидативния стрес.
Маслините играят важна роля за поддържането на здрава имунна система, особено по време на оксидативен стрес и хронични вирусни заболявания. Те съдържат и полифеноли – естествени химикали, които намаляват оксидативния стрес в мозъка. Така че ако похапвате ежедневно маслини, можете да подобрите паметта си с до 25%. Благодарение на тези си свойства маслините намаляват ефекта на дегенеративни заболявания като Алцхаймер, както и на някои доброкачествени тумори.
- Помагат в борбата с килограмите.
Ако консумирате само 10 маслини преди хранене, можете да намалите апетита си с до 20%, а с това ще намалите приема на калории и съответно – трупането на килограми. Това е така, защото съдържащите се в маслините мононенаситени мастни киселини забавят процеса на храносмилане и стимулират хормона холецистокинин – хормон, който изпраща съобщения за ситост до мозъка. Допълнително маслините помагат на тялото да стимулира производството на адипонектин – химикал, който изгаря мазнините до пет часа след консумация.
- Допринасят за красивия вид на кожата.
Черните маслини са богати на мастни киселини и антиоксиданти, които подхранват, хидратират и защитават кожата. Основен сред тях е витамин Е.
Независимо дали се прилага локално или се приема, витамин Е защитава кожата от ултравиолетово лъчение, като по този начин я предпазва от преждевременно стареене.
Похапването на маслини, също така може да намали появата на бръчки с до 20%, благодарение на олеиновата киселина, която поддържа кожата здрава и мека.
- Подпомагат зрението.
Една купичка черни маслини съдържа 10% от дневната препоръчителна доза от витамин А, който е в основата на здравето на ретината и е от решаващо значение за добро зрение. Тя дава възможност на окото да разграничава по-добре светлото и тъмното, като по този начин подобрява нощното зрение. Освен това се смята, че витамин А е ефективен срещу катаракта, макулна дегенерация, глаукома и други очни заболявания, свързани с напредването на възрастта.
Нашия съвет: Включете в дневното си меню шепа маслини, овкусете храната си с качествено маслиново масло (зехтин) и се насладете на един по-здравословен, по-пълноценен, по-щастлив живот!
Да ви е вкусно! 🙂